Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział? W Teatrze Baj w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na spektakl:
Berty Hiriart „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”
w dniach: 13 czerwca 2015 r. o godz. 16.00
(spektakl z napisami w języku angielskim)
oraz 14 czerwca 2015 r. o godz. 11.00

Twórcy spektaklu dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo – Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lat. Wojna sprawia, że tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować mimo trudnych doświadczeń siłę ducha i chęć życia. Spektakl powstał jako koprodukcja polsko-meksykańska w ramach projektu „Dzieci z Santa Rosa”(prapremiera światowa – 3 maja 2014 w Meksyku, prapremiera polska – 28 czerwca 2014). Pomysłodawcy projektu chcą przypomnieć mało znane wydarzenia z czasu drugiej wojny światowej łączące oba kraje – Polskę i Meksyk. Przedstawiają odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.

 

Spektakl dla widzów od 12 lat.

reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Edyta Rzewuska
muzyka: Gonzalo Macias
projekcje wideo: Sara Ramos

obsada: Elżbieta Bieda, Magdalena Dąbrowska, Hanna Kinder-Kiss, Natalia Kiser, Andrzej Bocian, Marek Zimakiewicz, Marcin Marcinowicz, Piotr Michalski, Jan Plewako

 

Po spektaklu 13 czerwca zapraszamy na spotkanie z Ewą Piotrowską – reżyserką spektaklu i Dyrektorem Teatru Baj. Po spektaklu 14 czerwca odbędzie się spotkanie z aktorami Teatru Baj: Hanną Kinder- Kiss i Markiem Zimakiewiczem. Rozmowy poprowadzi teatrolog – Karol Suszczyński.